Domowy sposób na przeczyszczenie jelit

Okrężnica, część systemu trawiennego, jest odpowiedzialna za wydobywanie wody, soli, witamin i składników odżywczych z niestrawnej żywności, przetwarzanie żywności, która nie została strawiona w jelicie cienkim i eliminacja odpadów stałych z organizmu.

Jeśli jednak nie funkcjonuje prawidłowo, zaczyna wchłaniać toksyny zamiast je wyeliminować, powodując:

 • bóle głowy,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • gazy,
 • przyrost masy ciała,
 • niską energię,
 • zmęczenie.

Problemy te mogą również powodować przetworzone pokarmy (większość środków spożywczych, które są naładowane dodatkami, konserwantami i innymi chemikaliami), które prowadzą do gromadzenia się śluzu w okrężnicy, powodując toksyny, które zatruwają ciało. Jednak przy pomocy oczyszczania jelita grubego można łatwo pozbyć się szkodliwych toksyn i pobudzać zdrowe bakterie jelitowe. Pomoże to również zwiększyć energię i poprawi wchłanianie przez organizm witamin i składników odżywczych. Istnieje wiele pomysłów na czyszczenia jelita grubego, ale dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem są proste, naturalne środki domowe.

Oto kilka najlepszych domowych środków oczyszczania jelita grubego. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu oczyszczania jelita grubego, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki lub cierpisz na jakiekolwiek choroby.

Domowy sposób na przeczyszczenie jelit: woda

W przypadku oczyszczania jelita grubego najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to pić dużo wody. W ciągu dnia trzeba pić co najmniej 10 do 12 szklanek wody. Regularne spożycie wody daje ciału płyn i nawilżenie wymagane do wypłukania szkodliwych toksyn i odpadów z organizmu w sposób naturalny. Picie dużej ilości wody również pobudzi naturalne działanie perystaltyczne, pomagając żywności przechodzić przez układ pokarmowy. Również woda jest niezbędna, aby ciało było dobrze uwodnione. Wraz z wodą można również napić się świeżych soków owocowych i warzywnych.

Domowy sposób na przeczyszczenie jelit: sok jabłkowy

Świeży sok jabłkowy jest jednym z najlepszych środków domowych do oczyszczania jelita grubego. Picie soku jabłkowego zachęca do przemieszczania się jelit, rozkłada toksyny i poprawia zdrowie wątroby oraz układu pokarmowego. Świeżo wyciśnięty sok jabłkowy zapewnia najlepsze rezultaty, ale jeśli nie jest dostępny, można użyć gotowego ekologicznego soku jabłkowego. Na dobry początek dnia poleca się szklankę niefiltrowanego soku jabłkowego, a po 30 minutach należy wypić jedną szklankę wody. Dobrze jest powtarzać tę procedurę kilka razy w ciągu dnia i kontynuować przez trzy dni. W międzyczasie można wypić jedną szklankę sosu śliwkowego. Podczas stosowania tego środka zaleca się unikanie stałych produktów spożywczych.

Domowy sposób na przeczyszczenie jelit: sok cytrynowy

Cytryna ma właściwości przeciwutleniające, a jej wysoka zawartość witaminy C jest dobra dla układu pokarmowego. Dlatego sok z cytryny może być używany do czyszczenia jelita grubego. Aby to zrobić należy wymieszać sok z cytryny z łyżeczką miodu w szklance letniej wody. Picie tego roztworu na pusty żołądek rano jest najlepszym sposobem, który pomoże Ci cieszyć się większą energią, lepszym ruchem jelit i lepszym stanem skóry. Warto też dodać dwie łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny do szklanki soku jabłkowego i pić to trzy lub cztery razy dziennie. Spowoduje to rozrzedzenie śluzu w jelicie.

Domowy sposób na przeczyszczenie jelit: surowy sok warzywny

W przypadku oczyszczania jelita grubego konieczne jest trzymanie się z dala od gotowanych potraw przez jeden lub dwa dni. Zamiast jedzenia stałego, lepiej jest pić świeży sok warzywny kilka razy dziennie. Zielone warzywa, w szczególności zawierają chlorofil, który pomaga usunąć toksyny. Również:

 • witaminy,
 • minerały,
 • aminokwasy,
 • enzymy.

w nich obecne dodają zdrowie i energię. Można również wypić herbatę ziołową. Wskazane jest, aby nie używać gotowych soków warzywnych, ponieważ nie zawierają one skutecznych enzymów, które pomagają usuwać produkty odpadowe. Można wypić świeżo wyciśnięty sok warzywny z marchwi, buraków, kukurydzy, szpinaku itp. W domu można go przygotować przy użyciu sokowirówki lub blendera.

Aby wspomóc w pełni każdą z tych metod warto dodatkowo spożywać ziołowy suplement diety  Fibra Vitale, a którym znajdują się składniki takie jak babka płesznik siemię lniane, czy łupiny babki jajowatej wspierające prawidłową pracę układu pokarmowego.

12 komentarzy

 • Świeżo wyciśnięty sok z marchwi jest świetny w detoksykacji organizmu, polecam 🙂

 • Zastanawiałem się ostatnio czy nie mam problemów z okrężnicą, bo objawy się zgadzają. Powinienem zrobić kolonoskopię?

 • Ja też czuję zmęczenie i mam problemy z jelitami jednocześnie. Śpię po 8-9h i dalej czuję się niewyspana. Zawsze tyle spałam i kiedyś czułam się dobrze..

 • Soki warzywne są najlepsze. Potrafią zapchać na długi czas i mają najwięcej witamin. To taka bomba witaminowa 🙂

 • czyli trzeba ciągle pić i pić różne rzeczy 😀

 • Ja piję dużo soków, ale nie wyobrażam sobie oczyszczania bez ziół. Piję FibraVitale, bo działają najlepiej na jelita. To dzięki nim w zasadzie pozbyłam się zaparć. Teraz mój żołądek nie reaguje na cokolwiek co zjem i to jest prawdziwa ulga..

 • Dziękuję za artykuł, bardzo przydatne informacje, na pewno je wykorzystam, bo też mam ostatnio problemy z zapchanymi jelitami 🙂

 • Ja staram się, żeby moja dieta zawierała wystarczającą ilość błonnika naturalnego. Moim zdaniem to podstawa jeśli chodzi o oczyszczanie jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *