Jak powstają kamienie w jelitach?

Żółć jest płynem w wątrobie, która zawiera różne substancje, w tym pigmenty żółciowe, sole żółciowe, cholesterol i lecytynę. Kanały żółciowe łączą się (podobnie jak gałęzie drzewa), tworząc główny kanał żółciowy. Tkanka pęcherzyka żółciowego leży w wątrobie po prawej stronie górnej części brzucha Jest to swoista kieszonka, która wypływa z przewodu żółciowego i wypełnia go żółcią. Jest to „zbiornik”, który przechowuje żółć. Pęcherzyk żółciowy opróżnia się, kiedy jemy. To opróżnia składowaną żółć transportując ją do przewodu żółciowego, aż po pierwszą część jelita, zwaną dwunastnicą.

Żółć pomaga trawić jedzenie, zwłaszcza tłuste potrawy, a to ma duży związek z tym jak powstają kamienie w jelitach.

Co to są kamienie żółciowe w jelitach?

Kamienie żółciowe występują wtedy, gdy żółć, która jest normalnie płynna, tworzy kamienie – często zawierają grudki tłuszczowe (podobnego do cholesterolu), które się utwardziły. Czasami pigmenty żółciowe lub złogi wapnia również mogą je tworzyć. Czasem tworzy się kilka małych kamieni, czasami dużo więcej. Od czasu do czasu powstaje tylko jeden duży kamień.

Częstotliwość występowania

Około jedna na trzy kobiety i jeden na sześciu mężczyzn cierpi na kamienie żółciowe w pewnym etapie swojego życia – stają się one coraz częstsze wraz z wiekiem. Ryzyko tworzenia kamieni żółciowych wzrasta wraz z:

 • ciążą,
 • otyłością,
 • szybką utratą wagi,
 • cukrzycą,
 • przyjmowaniem leków, takich jak pigułka antykoncepcyjna.

Bycie wegetarianinem i picie umiarkowanej ilości alkoholu może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych. Poza tym bardzo pomocne jest stosowanie suplementów ziołowych poprawiających proces trawienia, jak np. Fibra Vitale.

Jakie problemy mogą spowodować kamienie żółciowe?

Zwykle nie powodują żadnych większych problemów, ale zdarza się tak iż mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu organizmu – średnio u ok. trzech osób z kamicą żółciową. Objawy występują częściej u palaczy i kobiet, które były kilka razy w ciąży. Objawy te obejmują kolkę żółciową tj. silny ból w górnej części brzucha. Ból jest zwykle najgorszy po prawej stronie, tuż poniżej żeber. Jest to spowodowane kamieniem, który utknie w kanale torbielowym. Jest to mała rurka, która pobiera żółć z worka żółciowego do przewodu żółciowego. Następnie woreczek żółciowy nie może się stamtąd pozbyć kamienia, co powoduje ból. Ból zmniejsza się, jeśli kamień żółciowy zostanie wypychany do kanału żółciowego (a potem zwykle do wnętrza jelita), lub jeśli wróci do pęcherzyka żółciowego. Ból kolki żółciowej może trwać zaledwie kilka minut, ale częściej trwa kilka godzin. Ciężki ból może wystąpić tylko raz w życiu lub może wybuchać od czasu do czasu. Czasami jest to mniej poważne, ale bóle te pojawiają zwłaszcza po posiłku wysoko tłuszczowym.

Kamienie żółciowe są bardzo częste. Występują u 1 na 5 kobiet w wieku 60 lat – występują częściej u osób:

 • starszych,
 • z nadwagą,
 • które gwałtownie straciły wagę.

Również częściej występują u kobiet, które były narażone na dodatkowe leki estrogenowe przez całe życie, z powodu wielu ciąż, stosowały tabletki antykoncepcyjne lub przez przyjmowanie hormonów po menopauzie.

Objawy

Osiemdziesiąt procent osób z kamieniami żółciowymi nie ma żadnych objawów i nie wymaga leczenia. Kiedy powodują objawy, mogą być one następujące:

 • ból brzucha, zwykle wysoko w brzuchu, a częściej po prawej stronie. Ból może promieniować na plecach – może być stabilny lub przejściowy. Może to trwać od 15 minut do kilku godzin za każdym razem, gdy wystąpi,
 • wrażliwość na posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu,
 • gazy, nudności lub ogólny spadek apetytu.

Czasami kamienie żółciowe powodują poważne powikłania, w tym zapalenie trzustki lub zakażenia w pęcherzykach żółciowych lub kanałach żółciowych. Jeśli wystąpi jeden z tych problemów, może wystąpić gorączka, cięższy ból brzucha lub żółtaczka (żółty kolor skóry lub białek oczu). Większość kamieni żółciowych nie pojawia się w zwykłych zdjęciach rentgenowskich, ale można je łatwo zobaczyć za pomocą ultrasonografu, co jest podstawą to postawienia diagnozy. Zobacz, jak działa yerba mate na oczyszczanie.

9 komentarzy

 • Ból pewnie porównywalny do bólu przy kamicy nerkowej.
  🙁
  Dlatego tak ważne jest oczyszczanie organizmu.

 • Kamienie w jelitach powstają przez złe odżywianie się. Przez wiele lat można jeść niezdrowe jedzenie typu fast foody, słodycze, smażone potrawy, ostre, tłuste itd i nic nie czuć, a po iluś tam latach zaczyna się to wszystko odczuwać.

 • o chciałabym mieć takiego kolczyka w pępku, ale mam fałdę i nigdy nie schudnę 🙁

 • Mam 23 lata i ostatnio mam problemy żołądkowe. Zaparcia, boli mnie brzuch gdy zjem coś tłustego, gazy, a do tego straciłam motywację i często nie mam siły. Możliwe, żeby to było jakoś ze sobą powiązane? Myślałam, że takie problemy mają tylko starsze osoby…

  • W każdym wieku możesz mieć problemy z układem trawiennym, a tym bardziej z jelitami. Najpierw zrób badania krwi, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Przydałoby się też zrobić usg. Zaparcia i bóle brzucha mogą świadczyć o kamieniach w jelitach, tym bardziej jeśli nie odżywiasz się zbyt dobrze. Życzę powodzenia 🙂

 • Ja Ci polecam w takim wypadku zioła FibraVitale. Oczyszczają powoli, więc nic Ci nie zaszkodzą a spróbować zawsze warto. Pewnie nigdy nie przechodziłaś oczyszczania, bo masz dopiero 23 lata i dopiero teraz zaczniesz interesować się tym tematem. Potrzebujesz dużo błonnika, który pozwoli na wyeliminowanie zaparć. Badania możesz robić przy okazji, bo różnicę poczujesz pewnie po jakiś 2 tygodniach, ale warto, bo ja też je piję już długi czas i czuję się znacznie lżej.

 • No, kamienie w jelitach powstają przede wszystkim z siedzącego trybu życia. Dieta jaka by nie była, jeśli ciągle siedzimy, to nasz metabolizm też nie działa jak należy.

 • To proste. Złogi w jelitach powstają wtedy, kiedy nasz metabolizm pozostawia wiele do życzenia, jemy przetworzone rzeczy oraz brak w naszej diecie błonnika naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *