Złogi jelitowe objawy

Zwykły wygląd stolca nie zawsze jest oznaką, że jelita grube są czyste od osadów. Złogi jelitowe to pozostałość starych, często twardych stolców gromadzących się w układzie pokarmowym od lat. Potrzeba czasu i zaangażowania, aby postarać się o trwałe usunięcie tych złogów.

Dlaczego tworzą się złogi jelitowe i jakie są ich objawy?

Akumulacja złogów następuje z powodu złej kombinacji pożywienia w diecie. Są wynikiem regularnego spożycia żywności pochodzenia zwierzęcego, białego chleba, jaj, cukru, mleka i gotowanych potraw. Złożone złogi jelitowe objawy powodują wiele problemów dla całego organizmu np. jest to zapobieganie wchłaniania składników odżywczych, co może umożliwić miejscowe i ogólne zatrucia organizmu. Ten stan może powodować zaburzenia krążenia krwi i generuje optymalne warunki do rozwoju różnych typów szkodliwych mikroorganizmów i pasożytów. Mają silny wpływ na powstawanie problemów ginekologicznych i problemów z zdolnościami reprodukcyjnymi. Skrócona okrężnica, pełna starych osadów, stwarza nacisk na sąsiadujące narządy i na wiele sposobów uniemożliwia ich normalne funkcjonowanie. Przez bardzo cienką ścianę te wszystkie toksyczne substancje i szkodliwe mikroorganizmów łatwo wnikają do sąsiadujących narządów, co powoduje stan zapalny i liczne choroby.

Istnieje prosta metoda sprawdzania, czy jelita pracują normalnie czy też wymagają dokładnego czyszczenia, bo wytworzyły się w nich złogi.

Test przeprowadza się na burakach.

Należy zjeść sałatkę przygotowaną z buraków średniej wielkości. Zamiast świeżego buraka można wypić 2 łyżki świeżo wyciskanego soku z buraków. Po kilku godzinach trzeba zaobserwować kolor moczu. Jeśli jest czerwonawy, jest to znak, że jelito nie działa poprawnie. Może to być normalne z powodu obniżonych kwasów żołądkowych. Kiedy jelito grube dobrze działa we współpracy z wątrobą i nerką w optymalnych warunkach, kolor badanego moczu nie ulegnie zmianie. Negatywna reakcja na test z buraczkami wskazuje, że toksyny bezpośrednio przechodzą przez jelita, wątrobę, nerki i krew, co tworzy podstawę do stwierdzenia zatrucia organizmu – to znak, że ma się złogi jelitowe.

Co można zrobić, by sobie pomóc?

Najlepiej zacząć od ćwiczeń i wprowadzenia zdrowych nawyków. Można też stosować suplementy ziołowe wspierające prawidłowe funkcjonowanie jelit, jak np. 100 % naturalny Fibra Vitale. Później od czasu do czasu należy wykonać powyższy test, który pozwala kontrolować stan ciała. Poznaj więcej domowych sposobów polecanych przez spirulina.pl

Jak poprawić jakość trawienia i jelit?

Proste – zacznij wprowadzać stałe zmiany w diecie! Stosuj w swoim życiu następujące pomocne porady:

 • zjedz sałatkę z surowych warzyw po każdym głównym posiłku,
 • śniadanie jest obowiązkowe w ciągu 2-4 godzin po wstaniu rano,
 • na śniadanie można spróbować tej zdrowej owsianki:

Składniki:

 • Garść suszonych owoców, suszonych śliwek, moreli, fig, rodzynek
 • 1-2 łyżki kiełków pszenicy,
 • 1-2 łyżki stołowe: nasiona sezamu, nasiona dyni i słonecznik,
 • 1 łyżka płatków owsianych, płatków pszennych – opcjonalnie,
 • 1 łyżeczkę oleju lnianego.

Ten naturalny posiłek stopniowo usuwa złogi jelitowe i umożliwi normalną funkcję perystaltyki okrężnicy. Ponadto śniadanie to dostarczy organizmowi niezbędnych składników, takich jak kompleks witaminy B, witamina E, potas i magnez. Kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 też pozyskuje się z tego posiłku i będą działać pozytywnie na układ odpornościowy, a organizm pozbędzie się szkodliwych tłuszczów i zmniejszy stan zapalny. Bądź ostrożny przy wyborze sposobu czyszczenia jelit. Często nie wystarcza spożywać różnych suplementów diety bogatych w błonnik i naturalne środki do czyszczenia jelit. Najlepiej je spożywać przez dietę, ale suplement taki jak wspomniany powyżej może być dobrą pomocą, dlatego można z niego śmiało korzystać.

9 komentarzy

 • Też jem podobną owsiankę. Potwierdzam, jest świetna, jeśli chodzi o zapchane jelita 🙂

 • A nie lepiej wziąć coś szybko przeczyszczającego? Jelita od razu się oczyszczą i po problemie ;D

  • No właśnie nie lepiej, bo rozleniwisz jelita i wtedy nie będą wcale prawidłowo pracowały

  • No właśnie nie, bo wtedy rozreguluje się praca jelit i nie będą prawidłowo pracować, rozleniwią się. Dlatego nie stosuje się przeczyszczania zbyt często, tylko w wyjątkowych sytuacjach. Później trzeba się trochę zbierać po czymś takim.

 • Boję się, że ja też mam złogi jelitowe, bo męczą mnie straszne zaparcia od kilku tygodni…dużo o tm teraz czytam i wszystkie dolegliwości się zgadzają. Są jakieś tabletki na to, żeby przyspieszyć usunięcie tych toksyn?

 • Daj sobie lepiej spokój z tabletkami. Musisz po prostu zmienić dietę. Jak zaczniesz jeść dużo kiszonek, soku z buraków, otrębów to zaparcia miną. Uwierz mi ja też byłam w takiej sytuacji po ciąży. Miałam straszne problemy z zaparciami, ale zołądek bardzo szybko reaguje na taką żywność. Kilka dni i poczujesz różnicę aczkolwiek sama dieta musi trwać dłużej wiadomo…

 • Śniadanie powinno się zjeść o wiele szybciej niż 2-4h od wstania. Powinno się zjeść z 30min do 1,5h

 • Myślę, że głównym objawem złogów jelitowych są przede wszystkim zaparcia i to przewlekłe zaparcia 🙁 Sama miałam takie objawy, ale na szczęście błonnik naturalny w pożywieniu mi pomógł.

 • Dziękuję za przepis na sałatkę 🙂 Na pewno się przyda.
  Muszę w końcu coś z tymi moimi złogami w jelitach zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *