Higiena jamy ustnej - dlaczego regularne nitkowanie i szczotkowanie zębów jest ważne?

Higiena jamy ustnej – dlaczego regularne nitkowanie i szczotkowanie zębów jest ważne?

Czy wiesz, że płytka nazębna gromadząca się na Twoich zębach jest główną przyczyną zapalenia dziąseł, jednej z najczęstszych form choroby przyzębia? Brak regularnej higieny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych jamy ustnej. W tym wpisie omówimy, jak tworzy się płytka nazębna i dlaczego jest niebezpieczna oraz ogólne wskazówki dotyczące poprawy nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to warstwa bakterii, która przylega do powierzchni zębów. Tworzy się ona gdy bakterie w jamie ustnej łączą się z cukrami i innymi cząstkami jedzenia, tworząc powłokę widoczną na zębach. Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana, może stwardnieć tworząc kamień nazębny, który trudno jest usunąć samym szczotkowaniem lub nitkowaniem. Nieleczona płytka może powodować poważne choroby przyzębia, w tym próchnicę zębów i nieświeży oddech.

Jak zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej?

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić aby utrzymać prawidłowy stan jamy ustnej i zdrowe zęby. Chociaż częstotliwość jest ważna, to jakość szczotkowania może zrobić różnicę. Oto kilka pomocnych w szczotkowaniu zębów:

  • używaj szczoteczek z miękkim włosiem – Szczoteczka z miękkim włosiem jest delikatna dla zębów i dziąseł jednocześnie skutecznie czyści zęby wymiatając resztki pokarmów z pomiędzy zębów. Szczoteczki z twardym włosiem mogą uszkodzić zęby i dziąsła;
  • używaj pasty do zębów z fluorem – wykazano, że pasta do zębów z fluorem pomaga zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej,
  • wykonuj małe, okrężne ruchy – upewnij się, że szczotkujesz wszystkie powierzchnie zębów, zwłaszcza powierzchnie żujące i wewnętrzne, na których szczególnie gromadzi się płytka nazębna;
  • zwróć uwagę na linię dziąseł – Dziąsła powinny być czyste i wolne od obrzęków, zaczerwienień i innych oznak infekcji.

Co to jest próchnica?

Próchnica to choroba, która uszkadza strukturę zęba. Powoduje ją płytka nazębna, która w połączeniu z cukrem przekształca się w kwas. Kwas ten atakuje szkliwo zęba, które jest zewnętrzną warstwą zębów. Może to z kolei prowadzić do ubytków oraz do konieczności leczenia zębów. Wypełnienia, inaczej tzw. plomby to materiały służące do odbudowy tkanek zęba. W stomatologii stosuje się różne rodzaje wypełnień a najpopularniejsze to wypełnienia światłoutwardzalne lub chemoutwardzalne.

Podsumowanie

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie to dwa najważniejsze elementy dobrej higieny jamy ustnej. Jeśli chcesz poprawić swoje nawyki związane ze szczotkowaniem możesz użyć timera aby mieć pewność, że szczotkujesz zęby przez odpowiednią ilość czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *