Jak powstają kamienie w jelitach?

Jak powstają kamienie w jelitach?

Żółć jest płynem w wątrobie, która zawiera różne substancje, w tym pigmenty żółciowe, sole żółciowe, cholesterol i lecytynę. Kanały żółciowe łączą się (podobnie jak gałęzie drzewa), tworząc główny kanał żółciowy. Tkanka pęcherzyka żółciowego leży w wątrobie po prawej stronie górnej części brzucha Jest to swoista kieszonka, która wypływa z przewodu żółciowego i wypełnia go żółcią. Jest to „zbiornik”, który przechowuje żółć. Pęcherzyk żółciowy opróżnia się, kiedy jemy. To opróżnia składowaną żółć transportując ją do przewodu żółciowego, aż po pierwszą część jelita, zwaną dwunastnicą.

Żółć pomaga trawić jedzenie, zwłaszcza tłuste potrawy, a to ma duży związek z tym jak powstają kamienie w jelitach.

Co to są kamienie żółciowe w jelitach?

Kamienie żółciowe występują wtedy, gdy żółć, która jest normalnie płynna, tworzy kamienie – często zawierają grudki tłuszczowe (podobnego do cholesterolu), które się utwardziły. Czasami pigmenty żółciowe lub złogi wapnia również mogą je tworzyć. Czasem tworzy się kilka małych kamieni, czasami dużo więcej. Od czasu do czasu powstaje tylko jeden duży kamień.

  Jak usunąć toksyny z organizmu?

Częstotliwość występowania

Około jedna na trzy kobiety i jeden na sześciu mężczyzn cierpi na kamienie żółciowe w pewnym etapie swojego życia – stają się one coraz częstsze wraz z wiekiem. Ryzyko tworzenia kamieni żółciowych wzrasta wraz z:

 • ciążą,
 • otyłością,
 • szybką utratą wagi,
 • cukrzycą,
 • przyjmowaniem leków, takich jak pigułka antykoncepcyjna.

Bycie wegetarianinem i picie umiarkowanej ilości alkoholu może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych. Poza tym bardzo pomocne jest stosowanie suplementów ziołowych poprawiających proces trawienia, jak np. Fibra Vitale.

Jakie problemy mogą spowodować kamienie żółciowe?

Zwykle nie powodują żadnych większych problemów, ale zdarza się tak iż mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu organizmu – średnio u ok. trzech osób z kamicą żółciową. Objawy występują częściej u palaczy i kobiet, które były kilka razy w ciąży. Objawy te obejmują kolkę żółciową tj. silny ból w górnej części brzucha. Ból jest zwykle najgorszy po prawej stronie, tuż poniżej żeber. Jest to spowodowane kamieniem, który utknie w kanale torbielowym. Jest to mała rurka, która pobiera żółć z worka żółciowego do przewodu żółciowego. Następnie woreczek żółciowy nie może się stamtąd pozbyć kamienia, co powoduje ból. Ból zmniejsza się, jeśli kamień żółciowy zostanie wypychany do kanału żółciowego (a potem zwykle do wnętrza jelita), lub jeśli wróci do pęcherzyka żółciowego. Ból kolki żółciowej może trwać zaledwie kilka minut, ale częściej trwa kilka godzin. Ciężki ból może wystąpić tylko raz w życiu lub może wybuchać od czasu do czasu. Czasami jest to mniej poważne, ale bóle te pojawiają zwłaszcza po posiłku wysoko tłuszczowym.

  Naturalne oczyszczanie jelita grubego: 5 metod do wypróbowania w domu

Kamienie żółciowe są bardzo częste. Występują u 1 na 5 kobiet w wieku 60 lat – występują częściej u osób:

 • starszych,
 • z nadwagą,
 • które gwałtownie straciły wagę.

Również częściej występują u kobiet, które były narażone na dodatkowe leki estrogenowe przez całe życie, z powodu wielu ciąż, stosowały tabletki antykoncepcyjne lub przez przyjmowanie hormonów po menopauzie.

Objawy

Osiemdziesiąt procent osób z kamieniami żółciowymi nie ma żadnych objawów i nie wymaga leczenia. Kiedy powodują objawy, mogą być one następujące:

 • ból brzucha, zwykle wysoko w brzuchu, a częściej po prawej stronie. Ból może promieniować na plecach – może być stabilny lub przejściowy. Może to trwać od 15 minut do kilku godzin za każdym razem, gdy wystąpi,
 • wrażliwość na posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu,
 • gazy, nudności lub ogólny spadek apetytu.
  10 korzyści oczyszczania jelita grubego

Czasami kamienie żółciowe powodują poważne powikłania, w tym zapalenie trzustki lub zakażenia w pęcherzykach żółciowych lub kanałach żółciowych. Jeśli wystąpi jeden z tych problemów, może wystąpić gorączka, cięższy ból brzucha lub żółtaczka (żółty kolor skóry lub białek oczu). Większość kamieni żółciowych nie pojawia się w zwykłych zdjęciach rentgenowskich, ale można je łatwo zobaczyć za pomocą ultrasonografu, co jest podstawą to postawienia diagnozy. na oczyszczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *