Toksykologia na co dzień - detoksykacja organizmu

Toksykologia na co dzień – detoksykacja organizmu

Czym są toksyny?

Jak omawialiśmy we wcześniejszych postach, prawie wszystko może stać się toksyczne, nawet woda, w odpowiedniej dawce! 
 
W popularnych mediach, słowo toksyna jest często definiowane zupełnie inaczej niż w nauce. W popularnych mediach ktoś może odnosić się do cukru, glutenu, sztucznych słodzików, glutaminianu sodu, tłuszczów nasyconych, kofeiny i wielu innych

składników jako „toksyny”. Te postrzegane „toksyny” są bezpieczne i nie powodują negatywnych skutków zdrowotnych, gdy są spożywane z umiarem.
 
W nauce toksyna odnosi się do trujących substancji tworzonych naturalnie przez żywe organizmy, takich jak toksyna botulinowa. Toksykanty odnoszą się do substancji, które są zwykle wytwarzane przez człowieka, takich jak gazowy chlor. Składniki te różnią się pod względem toksyczności i potencjalnej szkody, jaką mogą spowodować, co znów jest ściśle związane z dawką ekspozycji. 

Czy w produktach, które spożywamy, znajdują się toksyny?

Nieuchronnie spotykamy się z niewielkimi ilościami toksyn i substancji toksycznych w naszym codziennym życiu. Ale, jak dowiedzieliśmy się z naszych poprzednich blogów na temat dawki i wskaźnika dawki, nasz organizm może bezpiecznie przetwarzać i eliminować małe ilości toksyn i substancji toksycznych, gdy jesteśmy narażeni na ich działanie, bez odczuwania negatywnych skutków zdrowotnych.

W celu ochrony zdrowia publicznego w USA, FDA opracowała przepisy, aby zapewnić, że produkty spożywcze nie zawierają szkodliwych ilości toksyn lub toksykantów. Jeśli chodzi o leki, które mogą zawierać toksyny, takie jak Botox, ponownie, FDA pracuje, aby zapewnić, że odpowiednia dawka i tempo dawkowania są używane, aby zapobiec jakiejkolwiek szkodzie. 

Składniki GRAS i inne składniki, takie jak sztuczne słodziki, nie są toksynami i są bezpieczne, gdy są spożywane i używane w typowych ilościach, chyba że istnieje specyficzna alergia. 

  Jak usunąć toksyny z organizmu?

Czy muszę przeprowadzić detoks mojego ciała?

Nie. Tak długo, jak nasze organy funkcjonują prawidłowo, nasze ciała są w stanie filtrować i eliminować wszelkie niepotrzebne składniki i produkty uboczne. 
 

Cztery ważne organy pomagają w podziale i ułatwiają proces eliminacji: 

  • Wątroba: Wątroba przede wszystkim przetwarza składniki odżywcze do wykorzystania w całym organizmie i modyfikuje substancje toksyczne, często czyniąc je bardziej rozpuszczalnymi w wodzie, aby mogły być łatwiej wyeliminowane z organizmu przez nasze nerki.
  • Nerki: Nerki głównie filtrują krew, aby pomóc usunąć toksyny i produkty uboczne z naszego ciała poprzez mocz.
  • Okrężnica: Okrężnica eliminuje produkty uboczne z naszego organizmu poprzez wypróżnienia.
  • Płuca: Płuca eliminują toksyny z powietrza poprzez oddychanie. 

Czy herbatki detoksykacyjne, tabletki, preparaty oczyszczające i inne suplementy pomogą poprawić i odtruć moje ciało? 

W tej chwili nie ma żadnych dowodów na to, że tabletki detoksykacyjne, herbatki, preparaty oczyszczające lub inne suplementy poprawią zdrowie i funkcjonowanie organów.
 
Jak już omawialiśmy w poprzednim blogu, suplementy takie jak herbaty detoksykacyjne czy tabletki nie są zatwierdzone przez FDA, co oznacza, że nie przechodzą takiej samej kontroli i nie mają takiego samego progu badawczego, jaki otrzymują leki zatwierdzone przez FDA. Chociaż amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) reguluje oświadczenia marketingowe firm sprzedających suplementy, nie zatwierdza ich przed sprzedażą. FTC może wycofać produkty dopiero po zgłoszeniu, że wprowadzają one w błąd opinię publiczną. 
 
Jeśli doświadczasz złego samopoczucia, lub twoje ciało nie jest w stanie prawidłowo wyeliminować, to jest to znak, aby szukać pomocy medycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek próby detoksu, oczyszczenia lub przyjęcia jakiegokolwiek suplementu w celu poprawy zdrowia lub wyleczenia dolegliwości, najlepiej jest przedyskutować swoje obawy z licencjonowanym i uprawnionym lekarzem. 

  Jak wygląda zabieg oczyszczania jelit?

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby poprawić zdolność mojego ciała do eliminacji?

Tak, istnieje wiele prostych, sprawdzonych czynności, które możesz wykonać, aby wspomóc zdolności swoich organów do skutecznego wchłaniania, przetwarzania i eliminowania składników. Możesz:

– pić dużo wody,

– stosować zrównoważoną, odżywczą dietę,

– regularnie ćwiczyć,

– dużo spać,

– ograniczyć spożycie alkoholu,

– rzucić palenie.

To wszystko są naukowo udowodnione sposoby na poprawę i/lub utrzymanie zdrowia bez potrzeby stosowania modnych detoksów czy suplementów.

Co to wszystko oznacza?

Przy dobrym stanie zdrowia nasze ciała są w pełni zdolne do wchłaniania, przetwarzania i eliminowania składników bez konieczności stosowania detoksów czy suplementów. Najlepszym sposobem na zoptymalizowanie funkcji naszego organizmu nie jest stosowanie modnych, wymyślnych diet czy detoksów; jest to prowadzenie ogólnego zdrowego stylu życia.

  Co oczyszcza organizm z toksyn?

źródło: canr.msu.edu 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *